arama

Çin’de Sosyal Medya Neden Yasaktır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • Oyla
    Loading...

Çin diye aklınıza gelen ilk 2 kelimenin nüfus ve yasak olması şaşırtıcı değil. Şaşırtıcı olan 900 milyon aktif internet kullanıcısına rağmen Çin Hükümetinin dünyanın en büyük sanal eko sistemini kayıt altında tutup, kesin yasaklar uygulayabilmesi.

Çoğu insan Çin’de sosyal medya yasak diye biliyor. Aslında kısmen doğru olsa da olay tam olarak bu değil. Çin vatandaşları sosyal medya kullanabiliyorlar. Sosyal konum ve imaja büyük önem veren Çin insanı aslında sosyal medyaya da aynı hassasiyetle yaklaşıyor. Ancak onların sosyal medya platformları bizim aşina olduğumuz, tüm dünyanın kullandığı evrensel platformlar değil. Çin insanı Qzone, Sina Weibo gibi birbirine bütünleşmiş yönleri de olan kendilerine has sosyal medya platformlarını kullanıyor.

“Çin Komünist Partisi Sosyal Medya’dan Korkuyor”

Çin insanının bugün kendine has sosyal medya platformlarını kullanmasının temeli Çin Komünist Partisi’nin 2000’li yıllarda hayata geçirdiği bir dizi yasak ve baskıdan kaynaklanıyor. Tarımdan, teknolojiye kadar hemen her konuda kendine yeten ve bunu geliştirmek için bazı konularda kendini tamamen dışa kapayan Çin hükümeti, sosyal medyanın toplumu nasıl etkileyeceğinden emin olamadığı ve korktuğu için internet kafeler dâhil tüm kullanıcılarına 20 sene önceden başlayan denetimler getirdi. Çin’deki sosyal medya platformlarını internet servislerinin kullanılabilmesi için telefon numarası doğrulamak zorunlu. Böylece Çin Hükümeti tüm kullanıcıları kayıt altına alarak denetleyebiliyor.

“E-Ticaret Sosyal Medya’nın Ana Amacı”

Çin insanı için itibar son derece önemli lakin sosyal medya kullanma amaçlarının başında e-ticaret geliyor. Hemen hemen tüm sosyal medya platformlarının e-ticaret ile birbirine bağlı olduğunu ve Hükümetinde iç piyasayı böyle domino ettiğini söyleyebiliriz. Çin’de popüler olan sosyal medya platformlarının Baidu, Alibaba, Tencent ve Sina şirketlerinin hâkimiyetinde olduğunu belirtmekte fayda var.

Sonuç olarak ticaret mi, yoksa batı ülkelerinde artık dizginlenmesi mümkün gözükmeyen zararlı sosyal medya kullanımı mı bilemeyiz ancak tüm dünyada Çin tarafından uygulanan bu kontrollü sistemin artık eleştiri değil övgüye mazhar olduğunu görüyoruz. Bu da Çin’de yasaklanan ama bizim her gün kullandığımız popüler sosyal medya uygulamaları konusunda sanırım herkesi biraz daha derinden düşündürüyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.