arama

Facebook Oyunları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin
  • Oyla
    Loading...

Facebook online oyunlar

İnternet ve teknoloji ortamının fazlaca gelişmesiyle birlikte Facebook da sadece iletişim ağı olmaktan çıktı; birçok oyunuyla bu iletişimi bir de eğlenceyle pekiştirdi. Özellikle bazı oyunlar var ki, ciddi anlamda tutkunları dahi mevcuttur. Hatta bir zamanlar bazı alanlarda (oyun bakımından) fazlasıyla ciddi yatırımlar yapılmış ve Dünya’nın her bir ucuna servis edilmiştir. Her geçen gün milyonlarca üye sayısına sahip olan Facebook, bu gelişimini hızla sürdürmekte ve daha da üyeye sahip olmaktadır. Tabi bu gelişimde Facebook oyunlarının da etkisi büyüktür. Eğer Facebook kullanıyorsanız arkadaşlarınızın organize suça karıştıklarını, bir yandan tarımla meşgul olduklarını, akvaryumdaki balıklarını beslediklerini, ıssız adalarda hazine aradıklarını görmüşsünüzdür. Hatta bu oyunlara para dahi yatıranlar mevcuttur, düşünün o denli yani.

Son zamanlar Facebook’la birlikte sosyal ağ ile birleşen oyunlar kimsenin beklemediği kadar popüler oldu. Artık normalde Facebook oyunu olmayan oyunlar da Facebook ile entegre oluyorlar ya da Facebook içinden de oynanabiliyorlar. Facebook’da pek çok oyun bulunuyor. Çoğunluğu yabancı olan bu oyunlar içinde Sanalika (reklamlarının fazlasıyla karşınıza çıktığına eminiz) gibi Türk yapımı başarılı oyunlar da bulunuyor. Dünya da ise ağırlıklı olarak Zynga‘nın oyunları tercih ediliyor. İşte Facebook da en çok oynanan 3 oyun ve tanıtımı..:

Farmville: Kendi çiftliğinizi kuruyor, tarlanızı ekip biçerken para kazanıyorsunuz. Facebook’taki arkadaşlarınızı da komşu olarak ekleyerek onların tarlalarını da ziyaret edebiliyor, kuruyan ürünleri varsa temizleyebiliyorsunuz veya gübre atabiliyorsunuz. Para kazandıkça tarlanıza bir şeyler ekliyorsunuz, traktör, ahır, ağıl, ekme biçme malzemeleri bunun gibi. Farmville şu anda dünya çapında ve Türkiye’de şahısların en çok bağımlı olduğu oyunlardan bir tanesi.

Mafia Wars: Arkadaşlarınızla mafya çetesi yaratıyorsunuz ve çılgınca bir serüvene giriyorsunuz. Diğer oyunculara harp açabiliyorsunuz ya da görevlere giderek, para kazanıyorsunuz, kazandığınız parayla restoran ve ya casino alabiliyorsunuz.

Petville: Oyundaki amacınız ise sahip olduğunuz evcil hayvanı yetiştirip büyütmek. Tabi bu kadar basit görünse de ilerleyen günlerde oyunun bağımlısı olabilirsiniz. Oyuna ilk girdiğinizde sahip olacağınız evcil hayvanı yaratarak tek göz odası olan bir eve sahip olursunuz. Oyunda yine Farmville ve Fishville mantığı bu gibi komşu yapma mantığı da bulunur. Küçük kasabada aşırı bir imkan bulunmakta ve buralara girerek çeşitli imkanlara sahip olabiliyorsunuz. Petinize ne kadar iyi bakarsanız o kadar çok puan toplama şansınız bulunmaktadır. Önek olarak; sahip olduğunuz peti yıkadığınız ve sevdiğiniz sürece puanlar kazanıyorsunuz.

etiketlerETİKETLER